Poskrbeti, da bo tek na smučeh pomemben
Anonim

Spoznajte Kikkana Randalla, najbolj vznemirljivega v smučarskem teku od … za vedno

Če bo Kikkan Randall 11. februarja osvojil zlato v teku na smučeh, kot napoveduje večina strokovnjakov, bo to prva za ZDA in prva olimpijska medalja, ki jo je osvojil Američan v tem športu, odkar je Bill Koch leta 1976 domov odnesel srebro. Njen največji dosežek, pa bi lahko ljudi prepričal, da je tek na smučeh zabavno.

31-letna Randall z rožnatimi progami v svetlih laseh in nagnjenostjo k pernatim boam prinaša pridih deskarja in punka v sicer umirjen šport. Tekmuje tudi v šprintu, dogodku, ki do leta 2001 ni bil del elitnega tekmovanja. (Debitiral je na olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju.) V primerjavi s 30-kilometrskim tekom, ki je vedno opredeljeval tek, je šprint kilometer in pol besa, kjer gre šest tekmovalcev od komolca do komolca po hriboviti, vijugasti progi. Pomislite na Roller Derby na snegu.

"Šest smučarjev je na progi, ki včasih ni več kot deset metrov široka," pravi Randall. "Imaš smuči in palice v različnih smereh in zmagovalca ne poznaš, dokler ne pade na cilj."

Randall je leta 2012 osvojil skupni naslov svetovnega pokala v šprintu, nato pa ponovil lani, medtem ko je s soigralko Jessie Diggins osvojil tudi zlato v šprinterski štafeti na svetovnem prvenstvu. Znana po svojem agresivnem pristopu k treningu v srednji šoli, so jo tekaški soigralci poimenovali Kikkanimal – za svoj uspeh pripisuje značilen fitnes režim, ki združuje dolge ure vzdržljivostnega dela z olimpijskim dvigovanjem uteži.

Dvakrat na teden Randall, ki je visok pet čevljev in pet centimetrov in tehta 135 funtov, z Adonisovim trebušnim mišicam in bicepsom za nagradne borce, opravi serijo čiščenja in trzanja. Prav tako izvaja vleke s 60-kilogramsko utežjo, ki visi iz njenega pasu. "V sezoni 2011 sem začela delati s trenerjem za moč in takrat so se moji rezultati dvignili," pravi. "Opazil sem novo raven moči v svojem smučanju."

Da bi se pripravila na olimpijske igre, je Randall, ki je v šprintu na igrah 2010 dosegla osmo mesto, helikopter iz Anchoragea na Aljaski do ledenika Eagle, kjer so julija njeni trenerji zgradili repliko šprinterske proge v Sočiju. "Ko pridemo tja, bo še vedno nekaj divjih kart," pravi. "Ampak bom pripravljen."